لیست تجهیزات ابزار دقیق در شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس

ابزار دقیق چیست؟

در این مقاله پاسخ این سوال را فرا میگیریم که ابزار دقیق چیست؟ دستگاه های ابزار دقیق یا کنترلی چیست؟ لیست تجهیزات ابزار دقیق با توجه به کاربرد آن ها در صنعت متفاوت می باشد.

لیست تجهیزات ابزار دقیق در شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس
ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق در واقع یک شاخه از مهندسی است که با کنترل و اندازه گیری ارتباط دارد.

همان طور که از نام ابزار دقیق مشخص است شامل ابزارهایی با دقت بالا می باشد. سنجش با این ابزارها به کنترل و مانیتورینگ سیستم منجر می شود.

دستگاه های ابزار دقیق، خصوصیات فیزیکی یک فرایند یا سیستم صنعتی را اندازه گیری یا کنترل می کنند. نمونه هایی در زیر ذکر گردیده است.

flow یا جریان،

دما،

سطح، (سطح جامدات، مایعات مثلا در یک مخزن)

فشار،

و غیره

دستگاه های ابزار دقیق می توانند به سادگی یک شیر valve، یا به پیچیدگی دستگاه های آنالایزر باشند.

ابزار دقیق ها اغلب شامل سیستم های کنترل فرآیندهای مختلف هستند. کنترل فرآیندها یکی از شاخه های اصلی ابزارهای کاربردی است.

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق های کنترلی

دستگا های ابزار دقیق کنترلی شامل سولونویید ولو ها (در مقاله ساخت بوبین سفارشی که یکی از محصولات شرکت می باشد، کاملا در رابطه با سولونویید ها با شما سخن گفته ایم. این که بوبین ها چه نقشی در سولونویید ولو ها دارند و ما در شرکت سپهر پارس انواع بوبین ها رو مهندسی معکوس می‌کنیم)

شیر کنترلی در لیست تجهیزات ابزار دقیق- شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس
شیر کنترلی

دیگر دستگاه های ابزار دقیق کنترلی سیستم های قطع کننده مدارمانند رله ها هستند. حتما برایتان جالب شد که رله را می توان به عنوان عضوی از دنیای بزرگ ابزار دقیق برشمرد.

به طور کلی هر دستگاهی که بتواند پارامتر هایی را مانند ولتاژ، جریان، میدان مغناطیسی و … را دریافت نماید و تغییر دهد و بتواند کنترل از راه دور یا خودکار انجام دهد، در این دسته قرار می گیرد.

ابزار دقیق چیست؟

ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر ها دستگاه هایی هستند که یک سری داده هایی دریافت می‌کنند و به صورت سیگنال های آنالوگ آن ها را تولید می‌کنند.

اصولا معروف ترین سیگنال تولید ترانسمیترها در صنعت بین 4 تا 20 میلی آمپر است.

ترانسمیتر ها برای خواندن فشار، دما، ولتاژ، فرکانس و .. استفاده می‌شوند.

ترانسمیر از تجهیزات ابزار دقیق در شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس
ترانسمیتر چیست؟

یکی از ترانسمیتر ها، دیتالاگر دما است که شرکت سپهر پارس دیتالاگر 10 کاناله دما را تولید می کند.

ترانسمیترها می توانند سیگنال های تولید شده را برای کنترل قسمت های دیگر سیستم به طور مستقیم مورد استفاده قرار دهند. به عنوان مثال می تواند یک نمایشگر یا یک خروجی رله داشته باشند و در صورتی که دما از حدی بالاتر یا پایین تر برود، به بخش های دیگر سیستم از این طریق دستور بدهد. همچنین می تواند به PLC ، DCS ، سیستم SCADA یا نوع دیگری از کنترلرهای کامپیوتری ارسال شود و در جایی که می تواند، به مقادیر قابل خواندن تفسیر شود و برای کنترل سایر دستگاه ها و فرآیندهای موجود در سیستم استفاده شود. دستگاه های ابزار دقیق هم در جمع آوری اطلاعات(data logger) و هم در تغییر پارامترها نقش مهمی ایفا می کنند و به این ترتیب بخش مهمی از حلقه های کنترل هستند.

دلیل باد کردن و ترکیدن خازن
دیتالاگر چند کاناله دما برند اسپید

ابزار دقیق چیست؟

لیست تجهیزات ابزار دقیق ازنوع اندازه گیری

از دستگاه های ابزار دقیق می توان برای اندازه گیری پارامترها و مقادیر فیزیکی استفاده کرد. این مقادیر اندازه گیری شده ممکن است شامل موارد زیر باشد: فشار ، دیفرانسیل یا استاتیک، جریان، دما، سطح، چگالی، ویسکوزیته، اشعه، ابزار دقیق فرآیند و ….

سنسور یا حسگر ها

سنسورها هم جز خانواده ابزار دقیق ها هستند. بدون وجود حسگر ها هیچ دیتالاگر یا ترانسمستری نمی‌تواند اطلاعاتی دریافت کند و بعد آن اطلاعات را منتقل کند. مقاله آشنایی با سنسورها (حسگرها) را نیز می توانید مطالعه بفرمایید.

بگذارید در این جا با چند نمونه حسگر آشنا شویم

انواع حسگرها (سنسورها) در شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس
انواع حسگرها

سنسور دما یا RTD

RTD مخفف (Resistance Temperature Detector )هستند. که با تغییر دما مقاومت آن ها تغییر می کند و این تغییرات به ترانسمیتر منتقل می شود.

سنسور آتش

سنور تشخیص شعله نوع دیگری از سنسور ها هستند که وجود یا عدم وجود آتش FLAME را به ما گزارش می دهند.

یکی دیگر از محصولات شرکت سنسور های تشخیص شعله ی صنعتی می باشد.

سنسور های خازنی

سنسور خازنی غیرتماسی با اندازه‌گیری تغییرات در خاصیت الکتریکی به نام ظرفیت الکتریکی کار می‌کنند. 

ظرفیت الکتریکی توضیح می‌دهد، چگونه دو شیء رسانا با توجه به فاصله بین آن‌ها به اختلاف ولتاژ اعمال شده بر روی آنها پاسخ می‌دهند.

جهت مشاهده انواع سنسورها به بخش محصولات مراجعه فرمایید. جهت مشاوره فنی و اطلاع از قیمت و سفارش سنسور مورد نیاز خود با ما در ارتباط باشید.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما