روش تست رگولاتور lm2576

رگولاتور چیست

روش تست رگولاتور

رگولاتور یک قطعه الکترونیکی است که وظیفه آن تنظیم ولتاژ مورد نیاز در مدار است. به این صورت که ولتاژ کاررگولاتور را ما تامین میکنیم. و رگولاتور ولتاژدریافتی را به خروجی اسمی خودش تبدیل میکند. انتخاب رگولاتور بر اساس ولتاژ تغذیه هر بخشی از مدار می بایست توسط  توسط طراح انتخاب شود. به طور مثال در رگولاتور LM2576  ولتاژ ورودی 24v است و خروجی آن 5v می‌باشد.

ر.ش تست رگولاتور

تست رگولاتور با مولتی متر، یا تست سرد رگولاتور

اولین گام در تست رگولاتور با مولتی متر دانلود دیتا شیت آن رگولاتور است. به طور مثال lm2576 5v.

lm2576

همان طور که ملاحظه می کنید.

پایه 1= ورودی Vin

پایه 2= خروجی Output

پایه 3= زمین Ground

پایه 4= Feedback

پایه 5= ON-OFF

تست رگولاتور با مولتی متر، یا تست سرد رگولاتور

در روش تست رگولاتور به صورت سرد، مولتی متر را در حالت تست بوق قرار میدهیم. بهتر است رگولاتور را دمونتاژ کنیم اما حتی اگر در حالت مونتاژ شده تست میکنیم سه پایه  Vin، Vout و ground دو به دو با هم تست میگیریم. هیچ کدام از این سه چایه نباید به هم راه بدهند.

 در تست روی برد ممکن است پایه on/off  هم زمین شده باشد و به گراند راه بدهند.

تست رگولاتور lm2576، روش تست گرم رگولاتور روی برد

تغذیه را طبق گفته بالا به رگولاتور وصل میکنیم وبا مولتی متر خروجی رگولاتور را میگیریم. به این صورت که پراب منفی رگولاتور به پایه 3، Ground وصل میکنیم و پراب مثبت را هم به پایه 2،  Output  وصل میکنیم. اگرخروجی همان خروجی درج شده روی رگولاتور بود رگولاتور ما سالم است به خصوص در رگولاتور های خطی که می بایست دقیقا همان ولتاژ خروجی را تولید کنند. به طور مثال lm2576  با خروجی 5 ولت عددی بیار نزدیک به 5 ولت مانند 5/01، 4/99 می بایست. اگر ورودی رگولاتور صحیح باشد حتی خروجی مانند 3/9 3/8 و اشکال دارد. و نشانه ی خرابی رگولاتور است.

نشانه ی خرابی رگولاتور از ظاهر

شکستی، سیاه شدن قسمت هیت سینک و… نشانه ی سوختگی رگولاتور است.

مشاهده فیلم آموزشی روش تست رگولاتور

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما