روش تست خرابی وریستور

در این مقاله با وریستور آشنا می‌شویم. کاربرد وریستور در مدار را بررسی می‌کنیم. و روش تست خرابی وریستور در مدار را آموزش میبینیم.

روش تست خرابی وریستور

معرفی وریستور و کاربرد‌های آن

وریستور در حقیقت یک قطعه ی محافظتی در مدار است. که در عادی به دلیل اینکه مقاومت آن بی نهایت است هیچ کاری در مدار انحام نمی‌دهد. می‌دانیم که الکترون‌ها برای عبور جریان، همیشه کوتاه ترین و کم مقاومت‌ترین راه را انتخاب می‌کنند. به همین خاطر در حالت عادی که هیچ اتفاقی برای سیستم نیافتاده است وریستور بدون استفاده است.

وریستور در واقع یک نوع مقاومت وابسته است. خرابی در آن زیاد است و به راحتی هم تعویض می‌شود. برای هر وریستور ی یک حد جریان و ولتاژی تعریف شده‌است. در ادامه با روش تست خرابی وریستور آشنا می‌شویم.

روش خواندن وریستور

برر روی وریستور یکسری کدهایی نوشته شده است که برای پلاک خوانی آن می‌توانید به جدول زیر مراجعه فرمایید. انتخاب وریستور مناسب بر اساس اینکه ولتاژ شما AC و یا DC است. ولتاژ بحرانی و جریان بحرانی توسط طراح صورت می‌گیرد.

جدول وریستور سری LA
جدول وریستور سری LA

شماتیک وریستور در مدار

روش تست خرابی وریستور
شماتیک وریستور

روش تست خرابی وریستور

عموما وریستور ها به رنگ آبی در مدارها قرار داد دارند.

وریستور ها را عموما در قسمت رله ها و تغذیه مدار خواهید دید.

وقتی که جریان از یک حدی بیشتر شود مقاومت وریستور به حداقل می‌رسد و تمامی جریان را از خود عبور میدهد. در واقع فدای سیستم می‌شود و از بین می‌رود. عملا voltage clamper   است. یعنی ولتاژ را برش می‌دهد واجازه نمی‌دهد ولتاژ یا جریانی عبور کند. معمولا وقتی عمل می‌کند، از بین می‌رود.

تست خرابی وریستور و رفتار وریستور در برابر خرابی

وقتی وریستور می‌سوزد: 1- به عنوان اتصال باز رفتار می‌کند یعنی کلا جریان را قطع میکند.در تست خرابی وریستور اگر ولتاژ دو سر وریستور صفر است یعنی هیچ جریانی را عبور نداده است و عملا به عنوان یک اتصال باز رفتار کرده است.

2- اتصال بسته می‌شود و تمامی جریان را از خود عبور می‌دهد.

روش تست خرابی وریستور به این صورت است که در محل رله ها و تغذیه مراجعه می‌کنید اگر دستگاه روشن نمی‌شود یعنی ایراد از قسمت تغذیه است. تست بوق می‌گیریم اگر جواب داد یعنی ورریستور عمل کرده است و سوخته است و اتصال بسته رخ داده است.

3-اگر بر اساس جدولی که معرفی کردیم مقاومت وریستور با مقدار واقعی تفاوت داشت یعنی وریستور سوخته است.

4-به لحاظ ظاهری در تست خرابی وریستور اگر رنگ آن سیاه شده بود یا لب پریده و یا لکه ای روی آن ایجاد شده‌ بود حتما وریستور آسیب دیده است آن را باید عوض کنید.

روش تست خرابی وریستور
وریستور معیوب

در این مقاله با مقاومت فوتو سل آشنا می‌شویم.

 

 

 

1 نظر

  • غلامرضا کمالی
    2023-07-20

    بسیار سپاسگزارم از مطالب مفید وآموزنده والبته کاربردی تان.دمتونگرم پرچمتون همیشه بالا ….

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما