نحوه کار با سنسورهای مادون قرمز - شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس - اسپید

سنسور PIR

سنسور PIR چیست؟ 

وظیفه ی سنسورهای PIR  تشخیص و مقایسه اشعه مادون قرمزی است که برای آن سنسور تعریف شده است. در واقع سنسور مادون قرمز با تغییرات حرارت اجسام کار می کند.

وقتی فرد یا شی ای در مقابل سنسور مادون قرمز قرار بگیرد، درجهی حرارت آن قسمت بسته به گرم بودن یا سرد بودن آن جسم تغییر میکند. سنسور مادون قرمز این تغییر را میتواند شناسایی کند. بیشتر این مدل سنسورها برای دزدگیرهای منازل استفاده میشود. یا برای استفاده در راهروهای ساختمانها که بتواند سیستم روشن شدن برق ساختمان را با ورود افرد کنترل کند و بعد از مدت زمان مشخص قطع کند.

اساس کار سنسورهای PIR

اساس کار سنسورهای PIR  بر اساس ولتاژ است. اشعه مادون قرمز ورودی را به ولتاژ خروجی تبدیل کرده و افزایش ولتاژ خروجی نیز مبنای تشخیص قرار می‌گیرد. اشیاء با دمای مشابه و اما سطوح متفاوت نیز ممکن است به عنوان یک الگوی منتشر کننده امواج مادون قرمز باشند. در دسته ی سنسور های مادون قرمز سنسور PIR جز پرمصرف ترین سنسورهای صنعت به حساب می‌آیند.

در تشخیص شعله‌هایی که بازه فرکانسی آن شعله کم‌تر از نور مرئی و در حد مادون قرمز هستند، می‌توان از این سنسور ها استفاده کرد. علی‌رغم قیمت مناسب دقت بالایی دارند.

در چشمی‌های درب های اتوماتیک شیشه‌ای ،چشمی درب پارکینگ و آسانسور استفاده از سنسورهای مادون قرمز هوشمندانه و مناسب است.

چه شیشه‌ای نور مادون قرمز را عبور می دهد؟

هر شیشه‌ای جاذب اشعه‌ی مادون قرمز است و در واقع تمامی شیشه ها نور مادون قرمز را جذب و فیلتر می‌کنند. اما برای عبور امواج مادون قرمز باید از پلکسی اپوکسی استفاده کرد. در واقع پلکسی‌ها عبوردهنده امواج مادون قرمز هستنداصولا سنسورهای آی ار دارای یک دریافت کننده و یک ارسال کننده می باشند. در شکل زیر یک نمونه از آن را به شما نشان داده ایم.

نحوه کار با سنسورهای مادون قرمز - شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس - اسپید

سنسور مادون قرمز – گیرنده و فرستنده

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما