هنگام قطعی برق در آسانسور چه باید کرد ؟

ممکنه برق قطع بشه و ما بین طبقات گیر کنیم. بیایید این سوال مهم را با هم بررسی کنیم هنگام قطعی برق در آسانسور چه باید کرد ؟

همه ی آسانسورها برای عملکرد صحیح به منبع تغذیه الکتریکی متکی هستند. آسانسور کششی برای کار با دستگاه بالابر به برق نیاز دارد و آسانسور هیدرولیک از برق برای تغذیه واحد پمپ هیدرولیک استفاده می کند. وقتی برق قطع می شود و در آسانسور هستیم، در ابتدا آسانسور بلافاصله خاموش می شود. همین امر باعث میشود اگر در هنگام قطع برق، اگر آسانسور در فضای بین طبقات باشد یک توقف ناگهانی بین طبقات ایجاد می شود. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که آسانسورها دارای ترمزهای الکترومغناطیسی هستند. در استفاده عادی، یک سیم پیچ برقی ترمز را باز نگه می دارد. به محض قطع برق، ترمز درگیر می شود و آسانسور را متوقف می کند. چراغ های کابین و چراغ های صفحه خاموش می شوند، اما چراغ های اضطراری روشن می شوند.

هنگام قطعی برق در آسانسور چه باید کرد ؟

هنگام قطعی برق در آسانسور چه باید کرد ؟

اگر آسانسور مجهز به برق اضطراری نباشد چه اتفاقی می افتد؟

آسانسور تا زمان برقراری مجدد خاموش می ماند.پس بهتر است قبل از خرید منزل به این نکته توجه داشته باشید که ساختمان برق اضطراری دارد یا خیر

به خاطر داشته باشید که به هر دلیلی در آسانسور گیر کرده اید: آرامش خود را حفظ کنید و نگران نباشید. می توانید با خیال راحت منتظر آمدن پرسنل اورژانس باشید. آسانسور به پایین شفت سقوط نمی کند یا فرو نمی رود. ترمز می تواند آسانسور را در جای خود نگه دارد. اکسیژن کم نمی آورید طبق استاندارد ، همه آسانسورها باید تهویه کافی داشته باشند. به اورژانس تماس بگیرید و سعی کنید شارژ تلفن خود را تا زمان باز شدن درب نگه دارید. یا آژیر آسانسور را بزنید.

آژیر آسانسور

 

این کار ها را در زمان قطعی برق در آسانسور انجام ندهید

سعی نکنید به تنهایی از آسانسور خارج شوید. اگر نمی دانید که درب را چگونه باز کنید سعی نکنید درها را باز کنید. دریچه سقف آسانسور فقط از بالا باز می شود سعی نکنید از سقف بالا فرار کنید. تکرار می شود ، آرامش خود را حفظ کنید و منتظر بمانید تا شخصی یا اورژانسی هنگام قطع برق در آسانسور شما را از آسانسور نجات دهند.

دریچه ی بالای آسانسور

فرار از دریچه ی آسانسور

از دریچه های بالای آسانسور خارج نشوید. پس از خروج از آسانسور، تا زمانی که توسط یک مکانیک آسانسور مجاز مجدداً در سرویس قرار نگرفته است ، دیگر وارد نشوید. سرویس مرتب و ماهیانه آساسنسور شما را از خطرات احتمالی آینده نجات خواهد داد

 

سیستم برق اضطراری در زمان قطعی برق در آسانسور

اگر آسانسور دارای سیستم برق اضطراری یا منبع تغذیه ی مازاد باشد. این سیستم به محض قطع برق فعال می شود. با این تفاسیر آسانسور به اندازه یک بار شارژ شما را به اولین طبقه میرساند و درب را باز می کند. و آسانسور با خیال راحت خاموش می شود. این به شما اجازه می دهد تا سریع خارج شوید، اما در بیشتر مواقع برای یک بار است بعد از آن انرژی باتری آسانسور مصرف شده است و آسانسور خاموش می شود. برق اضطراری به صورت باتری یک راه حل بسیار مقرون به صرفه برای آسانسورهای هیدرولیک است. اکثر آسانسور هایی که در مجتمع بزرگ، بیمارستان و مراکز پر رفت و آمد دارای سیستم برق اضطراری هستند.

برای اینکه بدانید آیا آسانسور شما مجهز به این سیستم هست میتوانید برق آسانسور را قطع کنید و بعد ببینید آیا پس از قطع شدن برق مدت کوتاهی برق آسانسور روشن است و آسانسور کار میکند. این یعنی خوشبختانه سیستم آساسنور شما دارای برق اضطراری یا منبع تعذیه پشتیبان است.

وقتی برق آمد چه باید کرد؟

وقتی برق دوباره برگشت در حالت ایده آل ، هنگامی که برق برمی گردد ، آسانسور کار خود را از سر می گیرد. متأسفانه ، این همیشه اتفاق نمی افتد. قطع برق ممکن است شامل افزایش برق یا نوسانات باشد که باعث خرابی قطعات ظریف آسانسور می شود. با طراحی ، آسانسور ازقطعات گران قیمت تر در این رویداد محافظت می کند. ممکن است فیوزهای محافظ یا قطع کننده های جریان وجود داشته باشد. نرم افزاری که آسانسور را اجرا می کند، اغلب اشکالاتی را که مانع از کارکرد آسانسور می شوند ، ثبت می کند.

به عنوان مالک یا مدیر ساختمان ، چه کاری می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که مستاجران و همسایگان شما در آسانسور، هنگام قطعی برق در آسانسور ایمن هستند؟

اول از همه، مطمئن شوید که بازرسی آسانسور به روز است. حتماً خدمات یک شرکت معتبر تعمیر آسانسور را ثبت کنید. تکنسین خدمات شما چراغ های اضطراری آسانسور ، دزدگیرها، تلفن ها و سنسور های آسانسور را به طور منظم بررسی می کند. این فناوری همچنین می تواند به شما نشان دهد که چگونه بین سیستم های تعمیر و نگهداری در صورت نیاز این سیستم ها را بررسی کنید.

قطعی برق در آسانسور
گیر کردن در آسانسور

 

یکی از سنسور های مهم آسانسور فوتوسل آسانسور است که قبلا راجع سخن گفته ایم و شرکت سپهر پارس تولید کننده سنسور های چشمی درب آسانسور بلند برد می باشد.

فوتوسل آسانسور تک کاناله اسپید
فوتوسل آسانسور تک کاناله اسپید (سنسور تک کاناله درب آسانسور برند اسپید)

 

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما