تفاوت اسکنر شعله و دتکتور شعله

تفاوت اسکنر شعله و دتکتور شعله

 

اگر در زمان سرچ کوگل با دو کلید واژه اسکنر شعله و دتکتور شعله زیاد برخورد کرده اید و می‌خواهید تفاوت این دو را بدانید، در این مقاله مفصلا به توضیح آن خواهیم پرداخت.

مانیتورینگ و پایش آتش در تمامی صنایع عملی بسیار مهم و حیاطی است، چرا که از بروز آتش سوزی احتمالی در محیط های صنعتی جلوگیری می‌کند و علاوه بر حفظ جان و سرمایه ی مالی، وجود اسکنر شعله و دتکتور شعله، از هدر رفتن انرژِی و آلوده شده محیط زیست نیز جلوگیری خواهد کرد.

مانیتورینگ شعله

دتکتور شعله چیست

دتکتور شعله سنسوری است که برای تشخیص و پاسخ به حضور شعله یا آتش طراحی شده است.  و امکان تشخیص شعله را فراهم می کند. عموما  دتکتور شعله پاسخ به حضور شعله را به صورت یک پالس اعلام می‌کند. اینکه از خروجی چه رفتاری می خواهید بستگی به شرایط نصب فلیم دتکتور دارد. خروجی می تواند شامل به صدا درآوردن زنگ خطر، غیرفعال کردن خط سوخت (مانند یک خط پروپان یا گاز طبیعی) و فعال کردن یک سیستم اطفاء حریق باشد.

فلیم دتکتور

شکل متداول فلیم دتکتور ها

دتکتور شعله در محیط های هازارد و حساس صنعتی جهت پیش بینی آتش و اعلام حریق استفاده می‌شود. برخی دتکتور شعله ها بر اساس Image processing گرمای یک محیط را آنالیز و اسکن می‌کنند و در صورتی که میزان دمای محیط تحت رصد از میزانی بیشتر شود سیستم آلارم می‌دهد.بعضی از دتکتور های شعله منابع اصلی آتش را نیز جهت اطفاء حریق شناسایی و اعلام می‌کنند.

اگرچه در بسیاری از موارد دتکتور شعله ها هیچ اقدام مستقیمی فراتر از اطلاع دادن به اپراتور یا سیستم کنترل انجام نمی دهند. اما فلیم دتکتور ها  اغلب می‌تواند سریع‌تر و دقیق‌تر از آشکارساز دود یا گرما پاسخ دهد.

 

فلیم اسکنر

نحوه ی آنالیز واسکن آتش در اسکنر های شعله ی محیطی

اسکنر شعله چیست؟

اگر از دتکتور شعله برای شعله ی کوره های صنعتی، توربین ها، برنر و … استفاده شود به آن اسکنر شعله می‌گوییم. نقش اصلی اسکنر شعله این است که درستی عملکرد کوره را تایید کند. شرکت سپهر پارس تولید کننده اسکنر شعله اسپید می‌باشد. می توان از اسکنر شعله اسپید برای خاموش کردن سیستم جرقه زنی استفاده کرد. یعنی اگر گاز وارد کوره شده باشد اما سیستم جرقه زنی برای تولید آتش به درست ی اعلام نکرده باشد، اسکنر شعله، شعله ای را دریافت نمی‌کند از این رو فرمان خروجی منجر به قطع گاز ورودی و تراکم بیشتر آن می‌شود.

در اسکنر شعله اسپید خروجی به صورت NPN است که به راحتی می توانید آن را به خروجی کنتاکت سوییچ کنید. و ورود و خروج گاز را کنترل نمایید.

NPN به رله

تبدیل NPN به رله

برخی دستگاه های اسکنر شعله د علاوه بر دتکت (detect)  شعله،  رفتار شعله و یا شدت شعله را هم بررسی کند.عموما دستگاه های اسکنر شعله رفتار و شدت شعله را به صورت خروجی های 4 تا 20 میلی آمپر بر روی آمپلی فایر یا یک بارگراف گزارش می‌دهند. 

شرکت سپهر پارس نیز دو نمونه اسکنر شعله با خروجی کنتاکت و 4-20 میلی آمپر طراحی کرده است که در  پالایشگاه ها، واحد های صنعتی تولید سیمان، رزین و فولاد و … در حال استفاده و بهره برداری می‌باشد.

کاتالوگ اسکنر شعله اسپید

تصویر پایین اسکنر شعله ی اسپید می‌باشد جهت خرید می‌توانید با شماره های درج شده در پایین صفحه تماس حاصل فرمایید.
اسکنر شعله سپهر پارس

خرید سنسور شعله برای مانیتورینگ آتش در برنر و کوره

تفاوت فلیم اسکنر و فلیم دتکتور

طبق توضیحات داده شده تا الان دانستیم که دستگاه های تشخیص شعله به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1-دستگاه تشخیص شعله محیطی ( برای جلوگیری از آتش در محیط ها استفاده می‌شود)

2-دستگاه تشخیص شعله برای مواردی که خودمان میدانیم آتش هست. اما می‌خواهیم رفتار شعله و یا عدم و حضور آن را بدانیم مانند کوره ها، توربین ها، بویلر ها، برنر ها، ….

 

عموما به دسته ی اول در صنعت دتکتور شعله

و به دسته ی دوم در صنعت اسکنر شعله یا فلیم اسکنر می‌گوییم.

امیدواریم با این مقاله تفاوت اسکنر شعله و دتکتور شعله را دریافته باشید.

شرکت سپهر پارس تولید کننده اسکنر های شعله

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما