روش تست بوبین سولونویید

قبلا با این موضوع آشنا شده بودیم که بوبین سولونویید چیست ؟ در این مقاله مختصر بوبین را شرح می‌دهیم و در ویدیو و به صورت متن به شما روش تست بوبین سولونویید را آموزش می‌دهیم.

روش تست بوبین سولونویید

بوبین چیست؟

وقتی سیم به دور خودش با آرایش منظمی پیچیده شود جریان ایجاد می‌شود. همین جریان در سیم پیچ منجر به بوجود آمدن میدان مغناطیسی می‌شود. این که میدان مغناطیسی به بسیاری پارامترها مانند تعداد دور سیم پیچ، قطر سیم پیچ، جنس هسته ی سیم پیچ و .. بستگی دارد. به همیم خاطر بر حسب نیاز یک بوبین خاص طراحی می‌شود که مختص همان سیستم است. به این صورت است که تنوع بالایی را در سایز و شکل بوبین ها مشاهده می‌کنیم.

 شرکت سپهر پارس ساخت بوبین های سفارشی

روش تست بوبین سولونویید

روش تست بوبین با سلف هایی که در مدارات الکتریکی استفاده می‌کنید متفاوت است. در تست سلف با مولتی متر ما باید تست بوق مثبت داشته باشیم.

اما در تست بوبین این اتفاق همیشه نمی‌افتد.

روش تست بوبین سولونویید

1- تست بوبین سولونویید با مولتی متر

اگرمگنت بالایی داشته باشید و جریان بالا مقاومت بین دو سر بوبین به قدری پایین است که تست بوق مولتی متر مثبت خواهد شد.

اما اگر تست بوق بوبین منفی شد دلیل بر خرابی بوبین نیست. بین دو سر سیم پیچ بوبین مقاومتی وجود دارد که بوبین بر اساس آن طراحی شده است.

اگر یک بوبین سالم داشته باشید مقاومت دو سر آن را با با اهم متر اندازه بگیرید اگر تفاوت محسوس و زیادی با بوبینی که به سالم بودن آن شک دارید، نداشت بوبین سالم است.

2- تست بوبین سولونویید با اعمال ولتاژ کاری

در روش بوبین سولونویید هایی که خاصیت مگنت دارند، می‌توانید ولتاژ لازم را به دو سر بوبین اعمال کنید اگر یک شی فلزی را به خود چسباند. این نشان می‌دهد که خاصیت مغناطیسی در بوبین برقرار است . و بوبین مثل یک آهنربا عمل می‌کند.

در ادامه روش تست بوبین را به صورت ویدیوی آموزی ملاحظه کنید.