کوره و یا بویلر شما به چه سنسور شعله بین ی احتیاج دارد؟

بگذارید در ابتدا انواع سنسور تشخیص شعله ی صنعتی را نام ببریم

سنسور تشخیص شعله مادون قرمز IR

سنسور تشخیص شعله فرابنفش UV

سنسور تشخیص شعله UV/IR

سنسور تشخیص شعله 3IR

اینکه خوراک کوره ی شما چه موادی هستند تاثیر مستقیمی در انتخاب سنسور شعله بین خواهد داشت.

اما از قبل بازه ی فرکانسی، محل قرارگیری، فاصله از شعله، زاویه‌ی تشخیص، دمایی که باید سنسور تشخیص شعله تحمل کند را در نظر بگیرید.

سنسور شعله بین IR

این دستگاه ها در گیاهان فرآوری شده کاربرد گسترده ای دارند. به علت اینکه طول موج های تابشی منتشر شده شعله در طیف IR را می توان از اکثر منابع غیر شعله جدا کرد، در حوزه های مختلف تجزیه و تحلیل کرد این نوع سنسورها محبوبیت خاصی دارند.

اگر خوراک آتش شما مواد هیدروکربنی و هیدروژن باشد سنسور مادون قرمز گزینه ی مناسبی است. سنسور مادون قرمز قیمت مناسب تری به نسبت سنسور تشخیص شعله ی یووی دارند.

 سنسور شعله بین مادون قرمز مناسب برای شعله هایی با ترکیبات هیدروکربن به صورت مایع وگازی است.

اما سنسور مادون قرمز برای تشخیص شعله های هیدروژن یا شعله های آتش که ناشی از سایر مواد غیر آلی است کاملاً نامناسب هستند.

تابش های مدوله شده از سطوح داغ ، گازهای خروجی داغ ، نور خورشید ، نور حاصل از انفجارها و بازتاب خورشیدی و خود فلرها(flare) می تواند بر روی شعله بین های مادون قرمز تأثیر بگذارد.

وجود تابش‌های نامبرده حساسیت سنسور را کاهش می دهد و ممکن است باعث ایجاد هشدارهای اشتباه شود. در صورت داشتن flare، چه به طور مستقیم و چه بازتاب آن از سنسور تشخیص شعلهIR استفاده نکنید.

سنسور شعله IR3

از قبل گفته بودیم که سنسور شعله مادون قرمز مدل سه تایی نیز در دسته ی سنسورهای شعله بین قرار دارند.

می‌دانیم که در دسته بندی امواج مغناطیسی مادون قرمز نیز داریم. هر کدام از سنسورهای تشخیص شعله ای که داریم در بازه ی فرکانسی بخصوصی قرار دارند.

حتی اگر سنسور تشخیص شعله مادون قرمز متدوال و معمولی بازار را خریداری نمایید و بخواهید استفاده کنید؛هیچ اطمینانی نیست که بازه‌ی فرکانسی شعله ی شما به بازه ی تشخیص سنسور خریداری شده بخورد.

سنسور تشخیص شعله مادون قرمز
سنسور مادون قرمز معمولی جهت تشخیص شعله

از رو باید سه سنسور شعله مادون قرمز در بازه های فرکانسی مختلف بگیرید. اگر اطمینان دارید که شعله ی شما در طیف مادون قرمز است.

 تشخیص شعله مادون قرمز سه تایی چند طیفی IR در مخازن نفت خام ، تاسیسات ذخیره سازی دیزل و کمپرسور گاز محصور شده استفاده می شود.

آنها همه کاره ترین سنسور شعله بین موجود هستند. و با داشتن بیشترین دامنه تشخیص و همچنین مصونیت در fault های تشخیصی . این نوع سنسورها به دلیل وجود حسگرهای زیاد، می توانند شعله های آتش را به طور کامل تری تشریح دهند و شناسایی کنند. آنها به جای تکیه بر یک رنج فرکانسی ، از چندین بازه ی تشخیص  برای تشخیص شعله استفاده می کنند. و تمامی رنج های مادون قرمز را پوشش می‌دهد.

پس اگر می‌خواهید سنسور تشخیص شعله مادون قرمز طراحی و یا خریداری نمایید باید سنسور حرفه‌ای تهیه نمایید. سنسورهای موجود در بازار بیشتر برای مصارف آزمایشگاهی و غیر صنعتی استفاده می‌شود.

تشخیص شعله بر اساس رنگ شعله

می‌دانیم که طبق قوانین فیزیک هر شی ای که گرم می‌شود قرمز می‌شود . از خود امواج مادون قرمز انتشار می‌دهد. قرمز شدن همیشه نماد حرارت است. پس اگر رنگ شعله‌ی شما بیشتر قرمز و نارنچی است در طیف شعله‌های مادون قرمز قرار می‌گیرد.

تشخیص شعله
رنگ شعله هایی که سنسور مادون قرمز جواب میده

در مقاله‌ی بعد سنسور شعله فرابنفش را نام شرح خواهیم داد.

مشاوره فنی و فروش: 36359323-071 | 09172625624
2020 © | تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت سپهر صنعت مبتکر پارس می‌باشد.طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت توسط هیوا